Aktuality

V maratóne triumf Gelanovej z Etiópie, Berešová 99.

Publikované 7. 8. 2012

Ženský maratón na OH v Londýne vyhrala Etiópčanka Tiki Gelanová

LONDÝN 5. augusta (SITA) – Etiópčanka Tiki Gelanová sa stala v Londýne olympijskou víťazkou v maratóne. Dvadsaťštyriročná vytrvalkyňa triumfovala v nedeľu v typicky premenlivom ostrovnom počasí v novom olympijskom rekorde 2:23:07 h. Doterajší najlepší olympijský maratónsky čas v podaní Japonky Naoko Takahašiovej zo Sydney 2000 prekonala o 7 sekúnd. Striebro si vybojovala s odstupom piatich sekúnd Keňanka Priscah Jeptoová, bronzová bola Ruska Tatiana Petrovová-Archipovová. Slovenku Katarínu Berešovú klasifikovali časom 2:48:11 h na 99. mieste spomedzi 118 vytrvalkýň zo 65 krajín, ktoré figurovali v štartovej listine.
Ženský maratón sa na ulici The Mall smerujúcej k Buckinghamskému palácu začal vo veľkom daždi. Pri trati povzbudzovali bežkyne aj napriek nepriaznivému počasiu tisícky fanúšikov. Organizátori trať behu na 42 195 cm situovali do centrálnej časti Londýna, bežalo sa okolo známych pamiatok mesta – Buckinghamského paláca, katedrály sv. Pavla, Big Benu. Štartové pole sa pomaly trhalo, menila sa líderská pozícia. Preteky sa rozhodovali v záverečných 7 km. Vtedy sa vpredu už za mierneho slnka vyformovala štvorčlenná skupina, v ktorej boli Ruska Tatiana Petrovová-Archipovová, Etiópčanka Tiki Gelanová a dvojica Keňaniek Mary Jepkosgei Keitanyová a Priscah Jeptoová. Ruska sa zubami-nechtami držala afrických favoritiek. Na 41. km začalo opäť pršať, vtedy zaútočila Gelanová a rozbila skupinu. Ako-tak sa jej držala len Jeptoová, ale aj tá začala postupne strácať. Etiópčanka napodobnila úspech svojho bratranca Gezahegna Aberu, ktorý triumfoval na OH 2000 v Sydney.
Debutantka na OH Berešová sa v 118-člennom štartovom poli od začiatku pohybovala v jeho závere a bežala svojím vlastným tempom. Slovenka sa nenechala strhnúť súperkami a postupne sa posúvala na medzičasoch vo výsledkoch vyššie. V polovici trate bola 107. za 1:19:37 h, na 35. km už bola v stovke. Napokon skončila 24-ročná rodáčka z Trebišova na 99. priečke.
Maratón: 1. Tiki Gelanová (Et.) 2:23:07 h – olympijský rekord, 2. Priscah Jeptoová (Keňa) 2:23:12, 3. Tatiana Petrovová-Archipovová (Rus.) 2:23:29, 4. Mary Jepkosgei Keitanyová (Keňa) 2:23:56, 5. Tatiana Gamerová-Šmyrková (Ukr.) 2:24:32, 6. Ču Siao-Lin (Čína) 2:24:48, 7. Jessica Augustová (Portug.) 2:25:11, 8. Valeria Straneová (Tal.) 2:25:27,…99. Katarína Berešová (SR) 2:48:11

TOPlist