Aktuality

MS: Berešovej 22. miesto v maratóne, piate z Európaniek

Publikované 31. 8. 2015

commonArticle.Name

Katarína Berešová: “Bol to môj najľahší maratón, bežala som s dobrým pocitom a presne podľa rád trénera”

PEKING 30. augusta 2015 (SITA)

Slovenská reprezentantka Katarína Berešová obsadila 22. miesto v nedeľňajšom maratóne žien na majstrovstvách sveta v atletike v Pekingu. Debutantka na svetovom šampionáte dosiahla čas 2:37:24 h, ktorým o približne minútu zaostala za svojím osobným rekordom 2:36:20 h z aprílového maratónu vo Viedni. Umiestnenie 27-ročnej rodáčky z Trebišova je o to cennejšie, že pred ňou skončili iba štyri Európanky.

Zlatú medailu si vybojovala Etiópčanka Mare Dibabová (2:27:35 h), ktorá v záverečnom finiši o jednu sekundu zdolala Keňanku Helah Kipropovú. Bronz patrí kenskej rodáčke reprezentujúcej Bahrajn Eunice Jepkirui Kirwovej (2:27:39). Víťazná Dibabová, ktorá v minulosti reprezentovala aj Azerbajdžan, získala prvé zlato z veľkého podujatia v maratóne v kariére.
“Som veľmi šťastná, že som vybojovala zlatú medailu pre moju krajinu. Boli sme vpredu silná skupinka pretekárok, po štyridsiatom kilometri som sa dostala na čelo a kontrolovala som situáciu. Verila som si na záverečný finiš na štadióne a ten som aj zvládla. Táto medaila mi dodá veľa energie do ďalšej práce v tréningu. Teraz sa sústredím na úspech na olympijských hrách v Riu de Janeiro,” uviedla 25-ročná Mare Dibabová na oficiálnom webe svetového šampionátu.
Katarína Berešová bola po Ľudmile Melicherovej druhá Slovenka na trati maratónu na MS. Londýnska olympionička nemala mať v konkurencii Afričaniek a ďalších špičkových vytrvalkýň nádej na popredné umiestenie, 22. priečka je príjemným prekvapením. Od začiatku sa na medzičasoch pohybovala od 20. do 24. pozície a svoje tempo si udržala až do konca, hoci v závere priznala už mierne trápenie. Z pôvodného počtu 67 pretekárok napokon maratón dokončilo 52.
“Je to pre mňa skvelé umiestnenie a piate miesto medzi Európankami je úplne super,” uviedla v cieli vysmiata Katarína Berešová na videu sprostredkovanom Slovenským atletickým zväzom. Neskôr pokračovala v hodnotení svojho výkonu. “Presne som dodržiavala pokyny trénera. V úvodných kilometroch som bola dokonca na nejakom treťom mieste, pretože sa to rozbiehalo veľmi pomaly. Môžem povedať, že to bol môj najľahší maratón, bežala som s dobrým pocitom a presne podľa rád trénera. Vyhovuje mi rovnomerné tempo. Stáva sa mi, že to na začiatku prepálim a potom sa trápim. Teraz to bolo v závere trápenie, ale nie také, aké som už zažila predtým.”
Zverenka Gabriela Valisku berie pekinský maratón ako dobrú skúsenosť pred budúcoročným Rio de Janeirom. “Každý odbehnutý maratón je veľká skúsenosť. Som rada, že som zažila niečo také. Pomalý rozbeh, nižšie tepy, dobré ponaučenie pre olympijské hry. Tam by som chcela mať v posledných siedmich kilometroch viac síl ako dnes,” dodala Berešová.
Výsledky:
Maratón – ženy: 1. Mare Dibabová (Et.) 2:27:35 h, 2. Kipropová (Keňa) 2:27:36, 3. Kirwová (Bahr.) 2:27:39, 4. Sumgongová 2:27:42, 5. Kiplagatová (obe Keňa) 2:28:18, 6. Tufová (Et.) 2:28:12, 7. Itoová (Jap.) 2:29:48, 8. Tsegayeová (Et.) 2:30:54,… 22. Katarína Berešová (SR) 2:37:24.

TOPlist