Aktuality

Víťaz 4. ročníka Wings for life World Run v Bratislave Marek Mockovčiak

Publikované 10. 5. 2017

Marek Mockovčiak (víťaz 4. ročníka Wings for life Worlsd Run v Bratislave ): ,,V priebehu šiestich týždňov som bežal tri maratóny – v Bratislave, Belehrade a po 14 dňoch po Belehrade znova v Bratislave, plus jeden polmaratón. Už mám toho plné zuby, potrebujem aspoň mesačný oddych”

 

BRATISLAVA 8. mája 2017

 

Obdivuhodný výkon predviedol v prvú májovú nedeľu na 4. ročníku celosvetového charitatívneho podujatia Wings for life World Run v Bratislave vytrvalec TJ Obalservis Košice Marek Mockovčiak. Bežec košického klubu v priebehu šiestich týždňov absolvoval tri maratóny plus polmaratón. Druhého apríla bol členom víťazného družstva na majstrovstvách Slovenska, pričom medzi jednotlivcami časom 2:38:15 h obsadil 4. miesto. Minulý mesiac (22. 4.) bežal s partiou rovnakých nadšencov maratón v Belehrade (2:40:28) a v nedeľu bol najdlhšie na trati v rámci spomínaného dobročinného podujatia. Vydržal bežať z Bratislavy až do Gabčíkova. Aby to dokázal, musel prebehnúť 62,9 km, čiže zhodou okolností absolvoval svoj 23. maratón a 23. polmaratón v kariére.

 

“Posledný kilometer som sa stále pýtal, kde je to nešťastné auto (catcher car), nech ma už konečne dobehne,” priblížil Marek Mackovčiak záverečné metre svojej bežeckej nedeľňajšej misie, ktorá sa už odohrávala v daždi. Bežecké podujatie Wings for life World Run okrem toho, že má spoločný štart vo všetkých dejiskách po celom svete (tento rok to bolo 25 miest v 24 krajinách, pozn), má ďalšiu kuriozitu v tom, že sú to jediné preteky na svete, na ktorých bežci nebežia v ústrety pevne určenému cieľu, ale pohyblivá cieľová rampa vo forme “catcher caru” stíha bežcov pred sebou. V momente ich dostihnutia sa preteky pre nich končia. Marek Mockovčiak tento moment v prvú májovú nedeľu zažil na méte 62,9 km. “Krízu som prežíval na 42. kilometri, keď som toho všetkého už mal plné zuby. Nechcel som však prejsť do chôdze, aby som nestuhol. Preto som sa snažil aspoň klusať. Vtedy som už vedel, že som zvíťazil, lebo mal som správy, že druhého bežca za mnou už catcher car dobehol,” pokračoval 39-ročný rodák z Prešova, ktorý sa na 4. ročník Wings for life World Run prihlásil iba týždeň pred akciou.

 

“Trochu som zvažoval svoje možnosti, lebo na jar som si naplánoval dosť veľa náročných bežeckých akcií. V priebehu šiestich týždňov som bežal tri maratóny – v Bratislave, Belehrade a po 14 dňoch po Belehrade znova v Bratislave, plus jeden polmaratón. Už mám toho plné zuby, potrebujem aspoň mesačný oddych,” reagoval Marek Mockovičiak na otázku agentúry SITA. Člen družstva úradujúceho republikového šampióna v družstvách (TJ Obalservis Košice) s osobným rekordom 2:33,08 h (2015) sa už chystá tento rok bežať iba Medzinárodný maratón mieru v Košiciach, na ktorom pred šiestimi rokmi zažil svoju maratónsku premiéru. V roku 2011 dosiahol čas 3:23:05 h. Odvtedy na trati MMM nechýbal ani raz. Tento rok sa chystá košickú trať zdolať siedmy raz. Šesťkrát sa predstavil aj v Bratislave na ČSOB Bratislava Marathone. “Cez zimu som dosť veľa natrénoval. Bol som po zranení, preto som si objemovo dosť naložil na plecia. V pretekoch potom som už rozvíjal najmä rýchlosť,” vysvetlil Prešovčan v službách TJ Obalservis Košice. “Čo bolo na týchto pretekoch najhoršie? Jednoznačne počasie… Počasie mi odoberalo veľa síl a energie, ale nakoniec to všetko veľmi dobre vypálilo. Som rád, že som tieto preteky vyhral hneď pri mojom prvom štarte na nich. Toto víťazstvo je impulz do ďalšej kariéry. Povzbudilo ma to do ďalšieho tréningu,” zdôraznil Marek Mockovčiak.

 

 

 

 

 

 

TOPlist